7 Mart 2016 Pazartesi

Cins Paradoksu

Hastanede, havaalanında gördüğümüzden daha fazla güzel kız görüyoruz. Ben bu paradoksa iş bu başlıktaki ismi koydum. Bence bunun üzerine bir cumartesi konuşabiliriz.

-benjamin dostuma selam olsun.-

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Peki bu durum hep mi böyle yoksa bir kereye mi mahsus? Malum tekrar önemli.. Bir de oraya zaten kız kesilmeye gidilmediğinden olsa gerek bu duruma, beklenmedik bir anda gerçekleşen bir güzellik olarak bakıyorum.

salim efendi dedi ki...

Aslında ne kadar haklısın. Hapiste özgürlüğü görmek gibi geliyor, beklemiyorsun çok daha tatlı geliyor evet. Duvara çizilmiş uçurtma resmi gibi başka bir anlamlı hastane güzelleri. Fakat bu demek değil ki süreksiz bir durum. Sürekli bence. Pekala mahkumların uçurtma uçurtması, bir çocuğun ilk defa uçurması kadar tatlı değil mi?

Adsız dedi ki...

Evet düşünüldüğünde sürekli bir durum aslında. Gün içerisinde beklemediğimiz zamanlarda pek çok kez güzel şeyler geliyor başımıza. Ancak biz bunların birçoğunu farkedemediğimizden sıradan şeyler olarak değerlendiriyoruz. Bunun sebebinin de zamanında çeşitli olaylar karşısında kendimizi beklenti içerisine sokmamızdan kaynaklandığını düşünüyorum. Öyleki her şeyde olduğu gibi bu güzel şeyleri de sıradanlaştırmışız. Eğer bunları farkedip görebiliyorsak ne mutlu bize, biraz daha iyi bir insan olmayı başarabilmişiz demek ki. Uzun lafın kısası, beklentilerimizden vazgeçebilirsek bu dünya daha yaşanabilir bir yer olacaktır. Uçurtmaya gelince, uçurtma, kendi elinde olmadan hem mahkum hem de çocuk olanları nasıl tatlı mutlu eder değil mi? Bu tema, 1989 yapımı "Uçurtmayı Vurmasınlar" filminde çok güzel işlenmiştir.

Adsız dedi ki...

bu bir uçurtmanın kaçışı belki de değil...
https://www.youtube.com/watch?v=Vw0-8PB3HBI

salim efendi dedi ki...

gözlerim açık gidersem sebebidir yarım kalan cümleler.